آموزشگاه زیبایی مریم رحیمی فرد

حساسیت به مواد آرایشی و نحوه مقابله با آنها

این مقاله به بررسی حساسیت به مواد آرایشی و نحوه مقابله با آنها اختصاص دارد.
لوازم آرایشی موادی هستند که بر روی سطح پوست استفاده می شوند تا ظاهر فرد را بطور موقت تغییر دهند .
این مواد ساختار یا عملکرد پوست، مو یا ناخن را تغییر نداده و اغلب متشکل از مخلوط پیچیده‌ای از عطرها، امولسیفایرها، ضد آفتاب ها ، فلزات ، رزین ها ، مواد نگهدارنده و همچنین انواع مواد بی اثر هستند . آنها اغلب حاوی مجموعه‌ای از مواد گیاهی مانند روغن های ضروری هستند که سازنده ممکن است برای برخی از مزایایشان از آنها استفاده کند.
به طور کلی همه افراد باید مواد آرایشی را پس از استفاده از روی پوست خود پاک نموده و آن ها را از آرایش دائمی مانند خالکوبی متمایز کنند.
به طور کلی بیماری آلرژیک دراماتیک تماسی یک بیماری است که در آن پوست به مواد تشکیل دهنده در محصولات آرایشی که در تماس مستقیم با آن می باشند واکنش نشان می دهد . با توجه به این که استفاده از لوازم آرایشی در خانم‌ها بیشتر است این بیماری در خانم ها شایع تر می باشد.

حساسیت به مواد آرایشی و نحوه مقابله با آن

علائم و نشانه های آلرژی آرایشی

آلرژی به مواد آرایشی ، واکنش آلرژیک به هر یک از اجزای محصولات آرایشی است ، این مواد بیشتر بر روی صورت اعمال می ‌شوند . توجه به این نکته حائز اهمیت است که ایجاد بثورات بر روی پوست صورت می ‌تواند در اثر تحریک شیمیایی ناشی از مواد آرایشی و همچنین یک آلرژی واقعی ایجاد شود که در این صورت پزشک باید بین دو تمایز قائل شود.
نشانه های آلرژی واقعی به مواد آرایشی شامل بثورات پوستی است که اغلب به صورت پوسته پوسته شدن، متورم شدن ناحیه و قرمز شدن آن ظاهر می ‌شود. همچنین ممکن است خارش نیز وجود داشته باشد که این علائم محدود به ناحیه از صورت می شوند که در آن از لوازم آرایشی استفاده شده است. به عنوان مثال پلک ‌چشم ممکن است پس از استفاده از سایه چشم تحریک شود.
گاهی اوقات واکنش های آلرژیک به مواد آرایشی باعث ایجاد کهیر بر روی پوست می شوند. این نوع واکنش (کهیر تماسی) می تواند آلرژیک یا غیر آلرژیک باشد.
تست حساسیت یا محرک بودن واکنش بر اساس ظاهر اغلب بسیار دشوار است . ممکن است بلافاصله پس از استفاده از لوازم آرایشی بدن واکنش نشان داده و علائمی مانند سوزش یا خارش ایجاد شود ، همچین ممکن است یک یا دو روز بعد واکنش آلرژیک ایجاد شود که این مسئله کمتر رایج است و معمولاً به صورت جوش های سرسیاه ، فولیکولیت و تیره شدن پوست ظاهر می شوند.

حساسیت به مواد آرایشی و نحوه مقابله با آنها
حساسیت به مواد آرایشی و نحوه مقابله با آنها

متداول ترین موادی که باعث واکنش های پوستی می شوند کدامند؟

– عطرها

هنگام خرید لوازم آرایشی به دنبال محصولات بدون عطر بگردید . در همه محصولات مراقبت از پوست مانند صابون ها و پاک کننده های بدون نسخه عطر وجود دارد مگر اینکه محصول به طور خاص بدون عطر تولید شود .
عطر ها بوی مواد نگهدارنده را پوشانده و آن ها را برای مصرف کننده جذاب تر می کنند . مواد نگهدارنده ضروری هستند، زیرا از رشد باکتری ها در محصول جلوگیری می کنند اما بوی خوبی ندارند به همین دلیل شرکت ها برای جذاب کردن محصول مجبور به اضافه عطر به آنها هستند.

مواد نگهدارنده

درست است که مواد نگهدارنده ضروری به حساب می‌آیند اما می توانند پوست را تحریک کنند . برخی از مواد نگهدارنده قوی تر از سایرین هستند و به محصول ماندگاری طولانی تری می بخشند در حالی که برخی دیگر برای پوست ملایم تر هستند.

چگونه می ‌توان با حساسیت پوستی ناشی از مواد آرایشی مقابل نمود؟

در صورتی که متوجه حساسیت پوستی ناگهانی شدید با ردیابی برگشتی شروع کنید و مرور کنید که از چه محصولاتی بر روی پوست خود استفاده کرده‌اید یا چه چیزی در مراقبت از پوست شما در چند هفته گذشته تغییر کرده است؟
در صورتی که توانستید مقصر را شناسایی کنید تا آنجا که ممکن است محرک ها را حذف کنید و از محصولاتی استفاده کنید که دارای برچسب بدون عطر بوده یا مخصوص پوست های حساس هستند ، زیرا این محصولات معمولاً حاوی مواد نگهدارنده کمتری می باشند.
به عنوان مثال در صورتی که پوست سر شما خارش پیدا کرده است باید شامپوی خود را عوض کنید. اگر به درماتیت پلک مبتلا شده اید باید آرایش چشم، پاک کننده آرایش چشم، شستشوی صورت ، مرطوب کننده صورت ، شامپو و احتمالا هر چیزی که از روی دست هایتان که ممکن است چشم هایتان برسد را در نظر بگیرید و تمام محرک های بالقوه را برای چند هفته کنار بگذارید . آلرژی های پوستی مدت زمانی طول می کشد تا از بین بروند. در همین حال حتماً باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.
شناسایی منبع آلرژی و انتظار برای بهبودی پوست ممکن است دشوار تر از آنچه انتظار دارید باشد. بنابراین بهتر است محصولاتی را که استفاده می کنید به متخصص پوست نشان دهید تا بتواند مواد تشکیل دهنده را بررسی کند.

چگونه می توان از واکنش های پوستی و محصولات زیبایی جلوگیری نمود؟

– به دنبال محصولاتی باشید که دارای مواد اولیه کمتری هستند ، زیا این عمل واکنش آلرژیک را کاهش می دهد .
قبل از استفاده از هر محصولی ابتدا آن را بر روی پوست خود تست کنید. به طوری که مقدار کمی از ماده آرایشی را بر روی آرنج خود قرار داده و ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید. اگر قرمزی ، تورم ، خارش و سوزش نداشتید می توانید از آن محصول استفاده کنید.
– همیشه عطر را بر روی لباس هایتان استفاده نموده و از زدن آن بر روی پوست اجتناب کنید ، زیرا این کار علاوه بر کاهش خطر واکنش آلرژیک خطر تعامل عطر و مواد آرایشی دیگر را کاهش داده و از آلرژی پوستی جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *