آموزشگاه زیبایی مریم رحیمی فرد

فوائد و روش های آبرسانی به پوست صورت

یکی از مهمترین کارهایی که تمام افراد برای سلامت و ظاهر زیبای پوست صورت خود باید انجام دهند آبرسانی به پوست صورت است.
به طور کلی پوست از سه لایه تشکیل شده که شامل لایه بیرونی (اپیدرم) ، لایه زیرین (درم) و بافت زیر جلدی می باشد . هنگامی که بیرونی ترین لایه پوست حاوی رطوبت کافی نباشد، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و چروکیده می‌ شود.
آبرسانی به پوست باعث هیدراته ماندن آن و شفاف نمودن پوست می شود و ظاهری صاف و نرم به پوست می بخشد.
این بدان دلیل است که بیرونی ترین لایه پوست رطوبت مورد نیاز برای دفع سموم و حمل مواد مغذی به سلول های پوست را دارد . پوستی که به خوبی هیدراته می‌ شود نسبت به محرک ها و میکروب هایی که در صورت کمبود رطوبت می توانند از سد لیپیدی عبور کنند، حساسیت کمتری دارد.
در صورتی که پوست که فاقد آبرسانی لازم باشد اغلب دچار خارش ، پوسته پوسته شدن، قرمزی و حتی التهاب می ‌شود . پوست خشک می‌ تواند به دلیل کوچک شدن سلول های پوست دچار خطوط و چین و چروک های ریز شود.

راه های مرطوب نگه داشتن و آبرسانی به پوست صورت

علاوه بر نوشیدن آب فراوان (6 تا 8 لیوان در روز) راه های دیگری وجود دارد که می تواند باعث فراهم شدن رطوبت مورد نیاز پوست شود. از جمله:

استفاده از مرطوب کننده

استفاده از کرم های مرطوب کننده بر روی پوست صورت چند دقیقه بعد از دوش گرفتن یا حمام کردن به پوست کمک می کند تا زمانی که منافذ باز هستند رطوبت از دست رفته را جذب کند.

مصرف غذاهای غنی از اسید چرب ضروری

با خوردن غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری مانند ماهی سالمون، روغن زیتون ، مغز گردو و… می ‌توانید با بهبود سطح هیدراتاسیون پوست به حفظ سلامت و شادابی پوست صورت خود نیز کمک کنید.

فوائد و روش های آبرسانی به پوست صورت
فوائد و روش های آبرسانی به پوست صورت

از آب ولرم برای حمام کردن و دوش گرفتن استفاده کنید.

استفاده از آب داغ در هنگام دوش گرفتن رطوبت مورد نیاز پوست برای سالم و نرم بودن را از بین می برد . شما می توانید با کاهش دمای آب و ولرم نگه داشتن آن به هیدراته ماندن پوست خود کمک کنید.

فواید آبرسانی به پوست صورت

شفاف و سالم به نظر رسیدن پوست

به طور معمول زمانی که آبرسانی به پوست صورت کم‌ باشد پوست کدر و تیره شده و سلول‌های مرده بر روی سطح پوست جمع می شوند . بنابراین برای مبارزه با تیرگی پوست آبرسانی به پوست ایده آل است.

کمتر چرب شدن پوست صورت

یکی ز مهم ترین عوامل چرب شدن پوست کم آبی است . هنگامی که پوست کم آب می شود سیگنالی برای غدد ارسال می کند که از پوست دفاع کند و چربی بیشتری تولید کند. هنگامی که این اتفاق می افتد پوست خود را چرب تر خواهید یافت ، بنابراین برای جلوگیری از چرب شدن پوست آبرسانی به آن ضروری است.

کاهش آکنه پوست

درست است که آکنه دقیقا توسط پوست چرب ایجاد نمی ‌شود اما اکثر مبتلایان به آکنه زمانی که پوستشان چرب می‌ شود می ‌توانند وضعیت پوست خود را بدتر ببینند . اما چیزی که آنها ممکن است ندانند این است که پوست چرب آنها ممکن است به دلیل کم آبی پوست باشد. این امر با استفاده از محصولاتی که باعث خشک شدن پوست می ‌شوند و برای کنترل آکنه استفاده می ‌شوند، تشدید می ‌شود . بنابراین این گروه از افراد می ‌توانند با افزایش آبرسانی بیشتر به پوست خود از طریق استفاده از کرم های آبرسان یا تغییر رژیم غذایی باعث بهبود وضعیت پوست خود شوند.

ایجاد خارش و تحریک پوستی کمتر

هنگامی که پوست کم آب می شود می تواند باعث ایجاد خارش و سوزش در پوست شود. به عنوان مثال افرادی که پوستشان کم آب است هنگامی که از یک پاک کننده قوی استفاده می کنند ، نوعی خارش در شب را در پوست صورت خود تجربه خواهند کرد . در این شرایط بهبود آبرسانی به پوست می ‌تواند خارش و تحریک ایجاد شده در پوست را کاهش داده و برای کسانی که از شرایط پوستی حساس رنج می ‌برند مانند افراد مبتلا به اگزما یا پسوریازیس به عنوان یک مسکن عمل کند.

پوست سالم پوست که به خوبی هیدراته شده است.

پوست به مقدار زیادی از آب تشکیل شده است و مکانیسم های طبیعی خاص خود را برای حفظ سطح مناسب هیدراتاسیون در برابر عوامل خارجی دارد.
با این حال کاهش سطح رطوبت پوست به آسانی اتفاق می‌افتد. شرایط آب و هوایی ، گرما ، خشکی ، آلودگی ، تهویه نامطبوع، سبک زندگی و عادات غذایی مانند استفاده از الکل ، تنباکو و تغذیه نامناسب همگی می توانند اثرات مضری بر دفاع طبیعی پوست داشته باشند.
برای دارا بودن پوستی سالم و هیدراته ، مراقبت از پوست در فصل تابستان الزامیست، زیرا در این فصل نور خورشید زیاد بوده و دما بالا است و تعریق در افراد افزایش می یابد که این مسائل می ‌توانند باعث کم آبی پوست شوند.
برای مراقبت از پوست روزانه دو تا دو و نیم لیتر مایعات بنوشید، حتی اگر تشنه نیستید. توجه داشته باشید که آب تنها گزینه نیست. چای های گیاهی ، نوشابه‌ها ، آب میوه ها ، شیر ، میوه و سبزیجات دارای آب زیادی هستند، بنابراین می‌ توانند به هیدراتاسیون بدن کمک کنند.
از کرم های آبرسان برای آبرسانی به پوست خود استفاده کنید و از مصرف دخانیات و الکل بپرهیزید. فراموش نکنید که در فصل تابستان همیشه از کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از پیری پوست و آسیب ناشی از اشعه خورشید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *